הסיפור של רותי וחמי רודנר

חמי ורותי רודנר הם שניים מהיוצרים המשפיעים בדורם. חמי, סולן ומנהיג להקת "איפה הילד" ואחד מיוצרי הרוק הפוריים והמשמעותיים שפועלים היום, הוא חלק מהפסקול הישראלי כבר 30 שנה. רותי, אחותו הקטנה, היא אשת תקשורת וקריאטיב, שבין היתר ערכה את דסק הכלכלה של עיתון הארץ, ייסדה וערכה את "חמש עם" בערוץ 2, ניהלה את פיתוח התוכניות ב"קשת", ושימשה בתפקידי קריאטיב בכירים ב"גיתם" וב"מקאן", ורק בשנה שעברה, בגיל 49, "ילדה" את הסדרה העלילתית הראשונה שלה,"נופלות על הרגליים". חמי ורותי רודנר הם גם חלק משפחה ישראלית ענפה ויוצאת דופן, שפרשה כנפים הרחק משורשיה הנטועים בקיבוץ ועד לימינו.

רותי וחמי רודנר בילדותם

הקרבה האינטימית בין כל האחים וחצאי האחים, היא תוצאה של אהבת האמת של ההורים שלנו(צילום: אלבום משפחתי)

פגשנו את שני האחים לשיחה אינטימית עם רונית הבר, עורכת סלונה, וקהל נלהב של בלוגריות סלונה, במסגרת פרויקט "משפחה אמיתית" של יקב טפרברג וסלונה, שנערך בלאונג' של "בראון ביץ' האוס", כדי לדבר על הקשר ביניהם, על הסיפור המשפחתי המיוחד שלהם, ועל איך אלו השפיעו על חייהם ויצירתם. היה מרגש.

הורים, אחים, חצי אחים ואחים של אחים

המשפחה המיוחדת של הרודנרים כוללת אחות ביולוגית, שלושה חצאי אחים וגם אחים של אחים. הם גדלו לזוג הורים, קיבוצניקים אינדווידואלים (כן, יש דבר כזה), שפרקו משפחות עם ילדים כדי להיות יחד.

רותי: "החוויה שלי היתה, ועדיין, של חלק ממשפחה מלוכדת וזוג הורים שאוהבים אחד את השני אהבה יוצאת דופן, זוג מאוהב שעשה צעד אמיץ ושילם מחיר כבד כדי להיות יחד".

חמי: "הקרבה האינטימית בין כל האחים וחצאי האחים, היא תוצאה של אהבת האמת של ההורים שלנו. הם שני אנשים שיודעים לספר סיפור, הם יצרו את המיתולוגיה של המשפחה".

משפחת רודנר מול הקיבוץ

כמו רבים מילדי הקיבוצים של שנות השישים ושבעים, הלינה המשותפת בבתי הילדים היתה טראומטית עבור רותי וחמי.

חמי: "הילדות שלי בקיבוץ הייתה ילדות ביעותים. הייתי מתעורר בלילות מסיוט ורץ לחדר של ההורים. למעשה אילצתי את ההורים שלי לקחת אותי אליהם הביתה. הם ביקשו וקיבלו מהקיבוץ דירה גדולה יותר, הוציאו אותנו מבתי הילדים, וכשעופרה (האחות השלישית – ט.ב) נולדה היא באה מבית חולים ישר הביתה. הלינה המשותפת מבחינתי חמורה כמו חטיפת ילדי תימן, הפרידו אותנו מההורים, ואין משמעות למרחק, גם אם היינו במרחק שמונה מאות מטר מהם".
לרותי היה פחות קשה עם הלינה המשותפת:
רותי: "השתדלתי להיות ה'בסדר הזו', תמיד הרגשתי שלצד הקושי בבית הילדים, היו הורים שנלחמו עלי מול כל הקיבוץ, וידעתי שיש מי ששומר עלי".
ולמרות זאת, ההורים החליטו להוציא את רותי וחמי מבתי הילדים.
חמי: "קיבלנו דירת קליטה בבניין הכי מרוחק בקיבוץ, בעצם הפכנו לפליטים בקיבוץ שלנו".
זמן קצר לאחר מכן החליטו תמר ועמוס לאכול ארוחות משפחתיות בבית ולא בחדר האוכל.
רותי:"התוצאה הייתה שממצב מאד לא נוח ומאיים, הפכנו למשפחה מחבקת וטובה. חצאי האחים הגדולים שלנו הצטרפו לארוחות בבית ושם נוצרה תחושת המשפחה. היתה המון אהבה ונוצרה ברית משפחתית חזקה".
חמי: "קיבלנו משב של עוינות וזה משב שאני מרגיש מאז שהייתי ילד ועד שעזבתי את הקיבוץ בטריקת דלת. אבל לדעתי אני חייב לטראומה הזו את הקריירה שלי".

חמי ורותי רודנר תמונת ילדות

ממצב מאד לא נוח ומאיים, הפכנו למשפחה מחבקת וטובה(צילום: אלבום משפחתי)

מגבעת ברנר לתל אביב, להצלחות ולחשיפה

בהגעה המשותפת לתל אביב, רותי וחמי עברו מספר שנים מטלטלות ומעצבות שגם אותן הן חוו הכי קרוב שאפשר, ביחד, כשחמי הופך ליוצר רוק מוביל, ורותי מפלסת את דרכה בעולם התקשורת.
חמי: "התפקיד של רותי במשפחה זה להיות הפיקסרית, המטריארכלית, זו שמסדרת. היא השקטה והנאורה של המשפחה".
רותי: "פשוט הייתי שם. בהופעות הראשונות חמי והלהקה על הבמה ואני הקהל, אחרת כך חמישים איש שבקהל ואני שם, ואז אלף איש בקהל ואני עדיין שם".
חמי ראה את עצמו כיוצר ומופיע כבר מילדות, ולעומתו רותי תמיד הייתה מאחורי הקלעים. עברו שנים עד שהחליטה להתכנס לתוך עצמה, וישבה לכתוב, על אף הקושי להיחשף. החשיפה לא התרחשה רק בסדרה, אלא גם בפוסטים ששיתפה בפייסבוק.
רותי: " היה חשוב לי שכולם ידעו שהחיים הם לא רק 'הפי-הפי'. שקיבלתי 'לא', שהציפיות שלי מהכתיבה נגמרו באכזבה בשלב הראשון, שיש פעמים שה'לייק' הזה בפייסבוק הוא מזוייף, יש גם ימים של עצב ושל כאב, וחשוב לי שגם לאחרים תהייה לגיטימציה להתאכזב".
לנגן, לרקוד, לשמוח להתפשט
בשנים האחרונות רותי התחילה ללמוד לנגן בפסנתר, ללמוד לתואר שני ולרקוד סלסה. חמי מצא את המקום המשפחתי שלו,והוא נהנה לקבל את הילדים מבתי הספר ולגנוב שעות איכות עם אישתו בערבים.
(לינק לפוסט של רותי – https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10155766466041559&set=a.55079006558.68676.527016558&type=3)

רותי: " אני אוהבת שינויים, וכשאני נתקלת במשהו שאני רוצה לעשות,אני עושה את זה ברצינות תהומית"
חמי: " אני חושב שהתנועה הזו של רותי נובעת מחיפוש אחר תחושת "היי". השמחה שלי שקטה יותר היום. אני לא יכול להאמין איך פעם הייתי הבן אדם הזה שרוצה להצליח, ומה עשיתי בשביל זה. אני מתבייש שזה גרם לי פעם בראיון משותף להשתלח בדליה רביקוביץ' שאמרה שהשירים שלי הם לא עברית, ככה חיפשתי את ה'היי' שלי, היום משמח אותי לבשל, במיוחד כשהילדים בבית, אני מרגיש אבא יותר טוב כשיש משהו על האש".
ממש לאחרונה, רותי העלתה את אחד הפוסטים החשופים שלה, בו סיפרה על תהליך שעברה לקראת גיל חמישים, במסגרתו הצטלמה בסדרת צילומי עירום.
רותי: "זה היה משהו ששנים רציתי לעשות: לראות את עצמי לא עטופה ולהרגיש מוגנת. שיתפתי בזה את גיא ואת הילדים. לפוסט בפייסבוק אף אחד מהמשפחה לא אמר כלום ולא הגיב, הייתה שתיקה, אבל היו אלפיים תגובות של חברים בפייסבוק.
חמי: "אני חושב זה מאד נורמלי שבתור משפחה לא נח לנו לראות תמונה שלך עם הציצים בחוץ, וזה נורמלי וזו אהבה. אבל אני הייתי הראשון שהגיב, ועשיתי רק לב. כי אני רואה אותך ואני אוהב אותך".